sparta forever homepage
Jméno: heslo: ?
zaregistruj se hledej

Komentáře

Bude Andrea Stramaccioni novým Johny Dickem, nebo jen další pokus - omyl?

taborita1 28.05.2017 13:29

Trvalo to na můj vkus celkem dlouho, ale Sparta má konečně trenéra pro novou sezonu. A nejde tentokrát o žádné jméno z domácího rybníčku, ale došlo na to, o čem se průběžně ve spojitosti se Spartou mluví už celkem dlouho. Do klubu přichází zahraniční trenér, konkrétně Ital Andrea Stramaccioni. Co vlastně můžeme od tohoto kroku čekat?

Sparta v posledních letech (a vlastně nejen v nich, táhne se to už dlouho) tápe, místo aby se stala domácím hegemonem, či přinejmenším mužstvem, které nebude titul "sbírat" průměrně jednou za pět let a o účasti v prestižní Lize mistrů si může leda tak nechat zdávat. Věcí, které to způsobují je opravdu hodně, ale jednou z nejdůležitějších, která klub brzdí a neustále stahuje více do průměrnosti je chaos, nenáročnost a takový ten až amatérismus v části jeho managementu, na postech, které jsou pro klub životně důležité a v kterých by se měla rodit vize a sportovní směřování klubu. A jelikož to v těchto patrech dlouhodobě příliš nefunguje, zcela logicky se toto odráží i na hřišti, ve výsledcích, v úspěších. Vždyť kolik už tady bylo za posledních let různých "koncepcí", jež byly s velkou slávou prezentovány, aby pak opět byly za nějaký čas rozmetány a nahrazeni zase něčím jiným. Kolik se zde vystřídalo trenérů, hráčů apod. Tohle je ta dlouhodobá vize, směrování? A teď tu máme další pokus v éře Daniela Křetinského - zahraničního trenéra.

Bude tohle konečně to správné řešení? Trefili se naši bafuňáři do černého? Nebo to bude jen další řešení ve stylu "pokus – omyl"? Na to si budeme muset nějaký čas počkat, ale jedno je jisté, samotná změna na trenérském postu, i když takto "razantní", nic nepřinese, pokud se zároveň nezmění myšlení, přístup, práce zejména celého sportovního managementu a to včetně samotného majitele. Není možné nechat řídit klub jako Sparta partou kamarádů bez jakékoli odpovědnosti, která se po každém neúspěchu přesune na trenéry, jež se vymění a "vesele" se jede dál ve stejně zajetých kolejích. Je tu jistá šance, že právě příchod zahraničního trenéra by toto mohl změnit? Snad ano. Ale musí být splněna jedna primární podmínka a to ta, že trenér dostane absolutní důvěru a jasně dané pravomoce od majitele. Že mu do práce nebude kecat dalších x lidí (včetně právě i majitele), že si bude moci sestavit vlastní realizační tým, že mu hráče nebudou dosazovat agenti ale bude si je vybírat hlavně sám (či ve spolupráci se sportovním ředitelem), že sestavu nebude určovat nikdo seshora či ji vybírat samotní hráči, že se zamete s těmi různými kamarádíčky, našeptavači, kteří se tak rádi na klubu různě přiživují, že mu nikdo nebude z různých osobních důvodů házet klacky pod nohy, že se majitel za trenéra postaví se stoprocentní podporou v krizových chvílích a případně bude jednat na jeho podporu padni komu padni, že bude celý klub táhnout za jeden provaz atd. Těch věcí je samozřejmě více, ale toto jsou jedny z hlavních podmínek, které by se měly udát. Navíc určitě nový trenér nebude levný, naopak, jeho plat jistě bude oproti zažitým zvyklostem několikanásobný a i to by třeba mohlo přinést to, že konečně při neúspěších, krizích, chybách atd., nebude na první ráně trenér, ale zakývá se židle zejména na hráčských postech. Otázkou tedy je, zda se to povede/provede, či ne. V opačném případě je to jen další kosmetická změna, nic víc.

Andrea Stramaccioni přináší i jistou naději, že by mohl snad do toho našeho pohodlného, bezpohlavního a knedlíkového prostředí v části klubu přinést třeba tu potřebnou dávku jisté větší profesionality a energie, navíc není zatížený zdejším prostředím a vztahy. Sice jeho curriculum vitae neobsahuje žádné závratné úspěchy, upřímně, zatím jde spíše o průměrného trenéra, skákat z něj nadšením asi fakt nějak extra nejde (ale holt na Daniela Křetínského "udělal dojem" a přes to nejede vlak a navíc co by asi Sparta mohla jinému většímu jménu asi tak momentálně nabídnout, aby k nám šlo?) ale přichází z italského prostředí, mimo jiné působil u velkoklubů jako AS Řím či Inter Milán, kde doufejme nasál ten správný přístup k věcem, k tomu, jak by mělo mužstvo fungovat a na jakých základech stavět. Je potřeba změnit myšlení a to nejen u funkcionářů, ale i u hráčů, kteří si nesmějí myslet, že mají své jisté a že to co dělají jim může stačit a nejsou ochotni přidat něco navíc. Dokáže to?

Zajímavé také bude sledovat, jak na jeho příchod zareagují jeho čeští kolegové, přeci jen v tom našem českém rybníčku ruka ruku myje a najednou do něj vpluje "ryba" z velkého jezera, navíc s několikanásobně větším platem a trošku zamíchá zatuchlým bahýnkem. Ostatně, ví vlastně Andrea Stramacconi, do čeho se pouští? Kam to vlastně "vlezl"? :-)

Samozřejmě možná nejvíce zvědaví a žádostiví jsme my fanoušci. Co si budeme nalhávat, nevíme co od toho čekat, můžeme jen spekulovat, čekat a věřit, že to je správný krok k tomu, aby se Sparta opět vrátila na posty, kde bychom ji chtěli všichni vidět, na první místo v tabulce a do Ligy mistrů.

Spartu v minulosti vedli již dva zahraniční trenéři (Slováky nepočítaje). Prvním z nich byl legendární Skot Johny Dick, duchovní otec Železné Sparty, který v klubu působil v letech 1919 – 1923 a 1928 – 1933, jenž položil základy k mužstvu, jež doslova válcovalo Evropu, o zemích českých nemluvě. Druhým byl pak Jürgen Sundermann, který ve Spartě působil v sezoně 1994-95. Sice výsledkově nijak neoslnil, avšak z jeho práce poté těžil zejména Jozef Jarabinský, který velmi dobře připravený tým pak přivedl k titulu. Nejen z mého pohledu byl tehdy odchod Jürgena Sundermanna předčasný a celkem neuvážený, což nakonec později přiznal i tehdejší majitel Sparty Petr Mach. Právě Jürgen Sundermann, mimo jiné, přinesl tehdy do klubu tu tolik postrádanou profesionalitu a disciplínu a kdo ví, jak by to ve Spartě vše pokračovalo, kdyby v ní zůstal déle. Imho hodně nedoceněný trenér.

Samotné angažování zahraničního trenéra však není žádnou zárukou úspěchu (zvláště, když nejde ani o žádné „velké“ jméno) a už vůbec to nejde brát jako příchod nějakého „spasitele“, je k tomu potřeba přidat tvrdou práci, změnit radikálně myšlení a přístup jak funkcionářů tak hráčů, jinak se nikam nehneme. Doufejme a věřme tedy, že Andrea Stramaccioni se stane třeba právě takovým „Johny Dickem“ jedenadvacátého století. Ostatně, nic jiného než víra nám nezbývá. Já osobně jsem spíše skeptik, po zkušenostech z posledních let, ale budu držet všechny palce, aby to klaplo.

Andrea Stramaccioni podepsal v sobotu ve Spartě smlouvu na dva roky.

Benvenuto a Sparta Andrea! Ti auguriamo che la tua missione succede al meglio possibile. Buona fortuna!

taborita1

Diskuze k článku

Komentáře (20)

  Novinky na internetu
hrac

Stanciu Nicolae

známka:

6 2

zápasy: 2
góly: 1
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Drchal Václav

známka:

6 0

zápasy: 1
góly: 30
ž. karty: 1
č. karty: 0

hrac

Nita Florin

známka:

5 9

zápasy: 2
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Frýdek Martin

známka:

5 7

zápasy: 2
góly: 3
ž. karty: 6
č. karty: 0

hrac

Štetina Lukáš

známka:

5 4

zápasy: 1
góly: 1
ž. karty: 1
č. karty: 0

1.  FVL  FVL  44

2.  Wega  Wega  43

3.  DAPDO  DAPDO  36

4.  Holous  Holous  33

5.  zbarda  zbarda  32

6.  velkámikinka  velkámikinka  31

7.  koste  koste  30

8.  Průcha  Průcha  28

8.  Celticgirl  Celticgirl  28

8.  maraml  maraml  28

11.  SpartanAdam  SpartanAdam  27

reklama
reklama
Facebook
Toto jsou stránky, které si tvoří samotní fanoušci fotbalové Sparty. Za jednotlivé příspěvky odpovídá jejich autor a nemusí vyjadřovat názory a stanovisko redakce.
Pokud chceš přispět i ty, neváhej a kontaktuj nás na fanousci@spartaforever.cz .
Zasláním jakéhokoli materiálu dává jeho odesílatel redakci automaticky svolení k jeho publikování na tomto webu a právo k případnému dalšímu využití.
Zároveň tím potvrzuje, že je jeho autorem. Jakékoliv užití obsahu těchto stránek včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků, videí a fotografií je bez písemného souhlasu Sparta Forever zakázáno.
2004 - 2018 (c) Sparta Forever (fanousci@spartaforever.cz) Follow spartaforever on Twitter
reklama
reklama